Naiskoor sai 70 aastaseks

Koor asutati 24. septembril 1951. aastal Estonia Teatri suitsetamisruumis. Lauluhimulised neiud kogunesid esimese dirigendi Alma Tamme eestvedamisel. Mitte keegi ei suitsetanud…

Selle 70 aasta jooksul on koori dirigeerinud 15 erinevat dirigenti, on osaletud arvukatel kontsertidel, laulupidudel, välisreisidel. Hetkel on koori nimekirjas 71 liiget.

Möödunud keerulise hooaja üks enimlauldud laule meie kooris oli Karin Kuulpaki uudisteos KODU. KODU sümboliseerib seda tunnet mida oleme saanud neil aastatel naiskoorilaulust: olla oodatud, hoolivus, rõõm ja naer, üksteise toetamine, muusika, saamine ja andmine, tarkus, sõprus, Eestimaa.

Täname kõiki, kes on meiega seda teed käinud ja meie tegemistele kaasa elanud.

Koori 70 aasta juubelikontserdid toimuvad 21. mail 2022 kell 14.00 ning 17.00 Tallinna Tehnikaülikooli aulas.

Juubelikontsert on kaheosaline ning esimese osas kuulete mitmete eesti heliloojate uuemat loomingut (Tõnu Kõrvits, Rasmus Puur, Ragnar Häide, Liana Zeigo, Kristel Põld, Maarja-Liisa Pilvik). Kontserdi teine pool on aga täis põnevaid üllatusi ja tõlgendusi popmuusikast (nii meilt kui mujalt).

Me oleme kutsunud juubelikontserdil lavale kõik meie koori vilistlased, kes on meiega meie rännuteel kaasa teinud ning seega toimub kontserdi teises osa ka ühislaulmine. Tehnikaülikooli Akadeemilise Naiskoori rännakut on juhtinud 15 erinevat dirigenti, meie koori ridades on laulnud ligi 1000 erinevat lauljat. See on olnud pikk ja seiklusterohke tee ning täis häid sõpru, kes on andnud oma panuse, et teekond oleks muusikaga palistatud ja hästi korraldatud.

Meie jaoks on juubelikontsertide puhul kõige olulisem olnud Eesti oma noorte heliloojate- ja luulekirjutajate kombinatsioonis valminud uudisloomingu esitamine.

Esitleme kontserdil värskelt maikuus ilmunud plaati „Südames on Eesti“, mis kannab endas palju uut Eesti koorimuusikat, s.h järgmisel noorte laulupeol kõlav Karin Kuulpaki (Tuul) „Kodu“. Plaadi väljaandmist on toetanud Eesti Kultuurkapital ja Hooandjad.

Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoor on üks kolmest pikaajaliselt ülikoolide juures tegutsevast naiskoorist Eestis. Tehnikaülikooli kultuurikollektiividest on naiskoor oma vanusega meeskoori ja puhkpilliorkestri järel väärikal kolmandal kohal.

Oleme A-kategooria ehk kõrgeima kategooria mitteprofessionaalne koor ning laulupidudel alati koos teiste ülikoolikooride ja neidudekooridega esiridades.

Koori dirigendid läbi aegade:
Septembrist 2019 on meie peadirigendiks Edmar Tuul ja dirigendiks Karin Tuul. Ja nad sel aastal ka kihlusid, õnn on meiega.

Naiskoori peadirigent aastatel 2012-2019 oli Aivar Leštšinski (14.07.1958 – 29.04.2019). Koroonaolukorra tõttu on tema mälestuskontserdid mitmel korral edasi lükkunud, loodame, et uue aasta kevad lubab tema mälestust hoida.

Naiskoori dirigent aastatel 2012-2019 oli Jana Perens, lõpuaastal abistas teda ka jaapani juurtega Ayaka Ueda.

Raul Talmar oli Tehnikaülikooli Naiskoori peadirigent aastatel 2001-2012, temaga koos oli abidirigent Õnne Ann Roosvee, kes abidirigendina alustas küll varem (1997-2012).

Tiina Sooba oli meie koori peadirigent aastatel 1997-2001.

Ene Kangron oli peadirigent pikalt enne seda, aastatel 1983-1996, abidirigentideks sel ajal ka Ebe Pille, Lele Randalu ja Tiina Sooba ja Margit Võsa.

Silvia Mellik oli peadirigent aastatel 1974-1983, temaga koos dirigeerisid ka Ene Kangron ja Merike Toro.
Alma Tamm (01.05.1910 – 19.06.1979) oli koori dirigent aastatel 1951-1974. Oma esimese dirigendi sünnipäeval, 1. mail on Tehnikaülikooliga seotud naiskooridel – meie koorile on lisandunud vilistlasnaiskoor ja naiskoor Vanaemad – tore traditsioon koguneda Tammekese hauale Rahumäel, kus alati ka mõned toredad laulud üles võetakse.