Vahetekstid

Ühtekuuluvuskontsert “Mina olen olemas”

 

VAHETEKSTID

 

1. vahetekst

Anne-Mai:
Hommikute kuldne langeb.. ta langeb tasa, vaikselt, langeb maale ja meie hinge pääle…hingan. Hingan endasse kogu ilma, kogu päeva. Sind hingan endasse.
Silmi avades loodame iga uut hommikut näha. Paremana. Ilusamana. Aga mis saab siis, kui kuldne hommik on nähtamatu. Püüdmatu. Mis siis kui enam ei näe.. mis saab kui isegi nägija ei oska enam näha.

Lauri:
Kui palju on meie hulgas inimesi, kes seda ei märka? Neid, kes tegelikult näevad vähem kui pimedad. Kes ei kuule muud peale iseenda hääle. Kui paljudel meist on silmad lahti, kuid süda magab? Neid, kes sulgevad südame silmad. Vaatavad, aga ei näe. Märkavad, aga ei pane tähele.
Paigad, kuhu soovime jõuda võivad olla alguspunktist ühekaugusel. Mõnel käib kohalejõudmine justkui mängeldes. Aga on ka neid, kes ei saa isegi käia.
Elu on ringjoon, mis lõpeb alguses. Suunaga õhtute poole. Hommikust hommikuni. See hetk siin on eluringide kohtumispaik.

Anne-Mai:
Mis oleks kui püüaks, hüüaks iga hommikut tema tulles endale lähemale. Ja kõike mis selles hommikus kaasa on antud. Mis oleks kui väärtustaks iga antud päeva ja hoiaks teda endaga.. kuni pimeduseni välja. Püüaks näha valguses ja pimeduses ühtmoodi. Südamega. Osata märgata. Tunnetada. Kuulata. Kui alustaks kohe?
Kas oskaksime tunda ja märgata ilma nägemata, sõnadeta. Osata tunda teist, mitte ainult iseeennast.

Lauri:
Täna näitame teile reaalsust, mis on siinsamas – minu, sinu ja meie kõrval. On alati olnud. Täna äratame uinunud südamed.

 

2. vahetekst

Anne-Mai:
Kui palju me päriselt tunneme? Kui palju me päriselt olemas oleme? Iseendale.. ja teisele. Kas teame, mis teisele haiget teeb ja mida ta tunneb. Kas mahub sinu valu kõrvale ka teise valu. Näeme me ainult nähtavat ja aimame vaid aimatavat.

Lauri:
Me kuuleme, aga ei kuula ära. Vahel ütleme, et tean, mida tunned. Tegelikult ei tea. Teiste eest tundeid tunda ei saa. Ometi on valu ikka valu. Kurbus on kurbus. Armastus on armastus. Aga kuuled sa nende valu, kel pole häält. Näed sa, millised tunded peituvad pimedate põues. Oled sa mõelnud, et äkki on nende mured mustemad kui sinul. Või seda, mis värvi on nende lootuskiir.
Mis oleks kui tunnetaks päriselt. Mitte ei tunneks tema eest vaid temaga koos. Justnimelt koos. Neil, kellel on midagi vähem, ei ole vaja kaastunnet vaid koostunnet.

Anne-Mai:
Sina. Mina. Tema. Kui palju ilu on meis eneses. Mõtted kui merelained, naeratus kui päikesetõus, kurbus kui sügise udu, armastus kui kevade õitsemine. Just nii nagu me oleme loodud. Inimesed. Meie olemegi elu ime.

 

3. vahetekst

Lauri:
Mis on ebamaine. Või kes. Maailmas, kus elatakse aina enam nii, et mida rohkem, seda uhkem. Oled sa mõelnud, et ebamaine on keegi, kellel on midagi vähem kui tavapärane? Rohkem või vähem ei tee kedagi paremaks või halvemaks.
Kui inimesel on midagi vähem, on ikkagi silmale nähtamatut alati rohkem. Palju enam, kui sellel, kes arvab, et tal on kõik. Kas ikka on? Kõik. Tegelikult on nägemisest ja kuulmisest midagi palju olulisemat. Oluline, et süda ei oleks pime, tumm ega kurt. Kuidas on lood sinu südamega?

Anne-Mai:
Ma olen siin. Ma olen olemas. Ükskõik milline ma parasjagu olen. See õhk on ju antud ka minu püüda, minu kanda. Olla inimlik ja olla inimene selle kõige ilusamas mõistes. Olla olemas. See üks ja ainus elu..
Kunagi kohtume siin või sealpool vikerkaart, siis saab minust loodus, puud ja lilled, päike ja vihmasadu.. siis ma tulen, et uuesti tunda, uuesti märgata. Seekord paremini.
Kui ma kuulan su südant
Siis pudeneb lehti
Sügisvarjudes
Vaikusse karjudes
Su nimi mu huulil
Ööpeidus
Pimevalgus
Unenäo segane
Hingab mu üheks
Hommikuga
Mu juustest saab liiv
Valge ja valus
Süda samblasse seatud
Külma ja rõskesse
Sõrmedest võrsuvad rohukõrred
Väsinud ja kuivanud
Nahk muutub puukooreks
Mille all on elu
Kui kuulan su südant
Siis pudeneb lehti

 

4. vahetekst

Anne-Mai:
Mis saab kui meid enam ei ole. Kui minust on alles vaid õhk. Õhk mida kord enda sammudes kandsin, nüüd vaikuses teda vaigistan. Kuhu edasi kui edasi enam ei saa? Ja mis jääb haiget tegema kõigest sellest mis jäi tegemata. Kas ma ütlesin sulle piisavalt mida tunnen ja mõtlen. Puudutasin ma piisavalt sind oma hingega? Olin ma piisavalt sulle olemas?
Hoia mind. Täna. Ma hoian sind. Nüüd ja praegu. Täna. Sest homset me veel ei tunne. Ei tea.

Lauri:
Mis sinust maailma maha jääb, sõltub sellest, kui palju oli sind olemas. Iseendale, lähedastele. Ka päikesesäras on alati neid, kes soovivad siit ära, sest nende südamel lasub kogu maailma raskus. Inimese sisse ju lõpuni ei näe. Kuidas teiste nähtamatut koormat märgata?
Ükskord läheme me kõik sinna, kus on uued algused. Seni võiksime elada nii, et kord minnes laulaks me meeltes rõõm ja süda oleks kergusest kantud.
Ometi mõtleme, mis siis, kui mind enam ei ole. Mida kaotavad nemad, kes siin.
Kõik. Sest, teine inimene on ühe jaoks kõik. Ta hoiab meid, kui on raske, kui enam ei jaksa. Seepärast on oluline hoida teineteist, et hetked kannaks ja kestaks. Elada, et süda oleks kohal. Õigel kohal ja õiges kohas. 

 

5. vahetekst

Lauri:
Vaadake enda südamesse. On ta silmi paotanud? On süda ärkamas või juba ärganud? Kui jah – siis mis tunne see on – vaadata oma südamega tõtt?
Usun, et valus ja ilus ühekorraga. Valus, sest tõelisus on olnud peidus. Ilus, sest näed nüüd südamega ja mõistad, et mina – see on tegelikult meie. Kõik koos. Üheskoos.

Anne-Mai:
See tänane hetk on sinu. Ja minu. Sest me oleme olemas. Me elame. Kui kastaks oma südant iga päev headusega, et ta saaks ärgata ja õitseda koos hommikute ja kevadega. Olla igas uues päevas, mis meile kingitud, rohkem kohal. Igale inimesele, kes meile antud, rohkem olemas. Kogu oma ilu ja valuga.
Me oleme väikesed väljast, aga vaim sees on suur. Tunneme tegelikult palju rohkem kui tihti välja paistab.
Oluline pole näha vaid tunda, tunnetada. Päriselt olemas olla. Sulle. Talle. Hoida ja hoolida. Olla rohkem olemas. Olla inimene.

Lauri:
Mina olen olemas tähendab, et meie oleme olemas.
Mina sinu jaoks.
Sina minu jaoks.
Meie teie ja teie meie jaoks.
Kes näeb ja kuuleb südamega, saab julgelt öelda – mina olen olemas.

 

Kontserdi kava
Ligipääsetavuse lisainfo
Korraldajate mõtted
Korraldajate ja toetajate nimekiri
Jäta tagasiside

Faili lõpp